Ameliyathane Kapıları Nasıl Olmalı?

Ameliyathane kapıları için en önemli konu hijyendir ve kesinlikle bakteri üretmeyen bir malzemeden yapılmaları gerekir. Özellikle salgın hastalık ya da enfeksiyon riski gibi durumlar için çok sık temas edilmesi gereken kapıların bakterilerin üremesine izin verilmeyen bir malzemeden yapılmaları büyük bir önem taşır. Ameliyathane kapısı için en uygun malzemelerden birisi ise kompakt laminattır. Kompakt laminatın avantajları çok fazladır. 

Kompakt Laminat Neden Avantajlıdır?

Kompakt laminattan üretilen bir kapının herhangi bir girintisi ya da çıkıntısı olmaz. Bu malzeme tek bir parçadan kapı üretilmesine uygundur. Bakteri ve virüsler için girinti ve çıkıntılar en iyi yerleşim yerleridir. Bu yüzden kompakt laminat bir malzemeden yapılan ameliyathane kapıları avantajlıdır. 

Temizlik ve Hijyen

Virüs ve salgın hastalık dönemlerinde hijyen ve temizlik çok daha büyük bir önem taşır. Hastaneler ve ameliyathaneler çok fazla kişinin girdiği ve dokunduğu yerlerdir. Bu yüzden kolay temizlenen bir malzemeden üretilmeleri hayati önemdedir. Kompakt laminat da en kolay temizlenen ve kir tutmayan malzemelerden birisidir. 

Uzun Süreli Kullanım

Ameliyathanelerde kullanılan yapı malzemelerinin çok uzun süre dayanıklı olmaları gerekir. Çünkü can alıcı bir önem taşıyan ameliyathaneler çok sık temizlenir ve dezenfekte edilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri ve dezenfektanlara karşı kolay tahriş olmayan bir malzemeden yapılmaları gerekir. Kompakt laminattan yapılan ameliyathane kapıları her türlü malzemeye ve dezenfektana karşı korunaklıdır ve uzun yıllar aşınma problemi yaşamadan kullanılabilirler. 

Tek Ya da Çift Kanatlı Ameliyathane Kapıları

Yapı malzemesi dışında ameliyathane kapıları için önemli olan bir diğer konu ise kanatlardır. Ameliyathane kapıları evrensel olarak sağlık sektörünün gerektirdiği ölçütlere uymalıdır. Bu yüzden herkesin dokunarak açacağı kapılar yerine dokunulmadan tek bir tarafa ya da her iki tarafa açılan kapılar daha işlevsel ve sağlıklı seçimler olacaktır. Bu yüzden sensörlü ve harekete duyarlı ameliyathane kapıları kullanılmalıdır.

Ameliyathane Kapılarında Yalıtım

Hijyen, sensör ve anti-bakteriyel malzeme dışında ameliyathane kapısı için önemli olan bir diğer konu ise yalıtımdır. Ameliyathane kapıları kesinlikle hava geçirmeyen ve tam yalıtım sağlayan bir şekilde üretilmelidir. Son dönemde öne çıkan hermetik ameliyathane kapılarının en önemli özelliği sızdırmaz nitelikte olmalarıdır. Gövdesi kompakt laminat olan hermetik ameliyathane kapılarında farklı renk seçenekleri de bulunur. Dilenirse bu tür kapılara gözetleme bölümü gibi parçalar da eklenebilir. Sensörlü, dokunmadan açılan, kompakt laminattan üretilen ve özel olarak düzenlenen hermetik kapılar ameliyathaneler için en iyi çözümlerdir. 

Paslanmaz Çelik Ameliyathane Kapıları

Daha çok kompakt laminattan üretilen ameliyathane kapılarında kullanılan bir diğer malzeme ise paslanmaz çeliktir. Bakteri üretmemesi ve dayanıklılık açısından paslanmaz çelik kapılar da oldukça avantajlıdır. Hermetik kapı olarak adlandırılan ameliyathane kapıları ya tamamen kompakt laminattan ya da paslanmaz çelikten veya her ikisinin birleşiminden yapılır. Bu kapılar özellikle hijyen ve sağlamlık açısından tercih ediliyor. 

Sensör ya da Otomatik Şifreleme

Ameliyathane kapılarının el değmeden açılması ve sensörlü olması çok önemlidir. Ama aynı zamanda istenmeyen kişilerin girmemesi ve tehlikeli durumlarda kendiliğinden bloke olmaları için otomatik şifreli kapılar da tercih edilebilir. Bu yüzden emniyet fotoseli ve otomatik şifreleme seçenekleri de önemlidir.

Acil Çıkış Butonu

Ameliyathane kapıları için en önemli konulardan birisi otomatik açılma sistemi ve emniyet fotoselidir. Acil çıkış butonu gibi bir seçeneğin bulunması da mühim bir konudur. Çünkü ameliyathaneler her türlü acil işlemin yapılmasına uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Kapılar açılıp kapanırken herhangi bir sorunla karşılaşırsa yeniden açılabilme özelliğine sahip olabilir. Kapıların açıldığı yöne doğru uygulanacak kuvveti engelleyecek bir bloke sisteminin bulunması da önemlidir. Elektronik kit ve sızdırmazlık gibi özelliklerin yanı sıra sayılan bu işlevsel özellikler ameliyathane kapılarının daha sağlam ve kullanışlı olmasını sağlar.