Hermetik Fotoselli Kapı Nedir ?

Hermetik kelime anlamı olarak sızdırmazlık anlamına gelmektedir. Fotosel ise hareketli nesneleri takip etmeye ve bu hareketlere cevap vermeye yarayan sistemlerdir. Hermetik fotoselli kapı modelleri sızdırmazlık ve harekete duyarlı kapı modelleri için kullanılan bir isimlendirmedir. Genellikle tam sızdırmazlık ihtiyacı duyulan her yerde tercih edilen bir kapı sistemidir.

Tam zemin üzerinden tavana kadar gereken hava ve ses geçirmezliğini sağlamak üzere tasarlanmaktadırlar. Bunun yanı sıra hermetik fotoselli kapılar otomatik açılabilme özelliği sayesinde de kontrollü olarak kullanılabilmektedir. Hastanelerde ve ses odalarında tercih edilen bir izolasyon ürünüdür. Ergonomik ve pürüzsüz yapısı ile toz tutmayan malzemeden üretilen hermetik fotoselli kapı modelleri birçok alanda tercih edilmektedir.

Hermetik Fotoselli Kapı Ölçüleri

Kapı ölçüleri için boşluk payı dışında tek kanat için tercih edilen ölçüler genellikle 1200 ile 1500 milimetre arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra 100 milimetre kadar da duvar boşluğu bırakılmaktadır. Taşıyıcı mekanizmanın ölçüleri de tasarım aşamasında önemli görülmektedir. Uygulanacak alanın önceden tasarımları yapılarak gereken ölçülendirmeler gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda motor kısmının görünmediği modeller de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra farklı duvarlarda kullanılabilmek için farklı ebatlarda ve kalınlıklarda uygulamalar yapılmaktadır. Ateş, ses, ya da radyasyon gibi unsurların ve çevresel şartların da gerçekleştirilmesi bu kapılar ile sağlanabilmektedir. Ülkemizde önemli tesislerde ve çeşitli sağlık kuruluşlarında duyulan ihtiyaç nedeni ile birçok yerde kullanılabilmektedir.

Hermetik Fotoselli Kapı Adet

Daha çok ihtiyaç duyulan alanlarda birden fazla uygulandığı görülmektedir. Bunun yanı sıra hermetik kapıların aynı bina içerisinde birbirinden farklı bölmeleri ayırmak için çok sayıda kullanıldığı da görülmektedir. Aynı zamanda hermetik fotoselli kapılar harekete duyarlı olarak istenilen fonksiyonları yerine getiren yapıdadırlar. Ülkemizde çeşitli kullanım alanları bulunan bu modellerin harekete duyarlı olması olası kazaları engelleyebilmektedir.

Fotosel miktarı istenilen sayıda olabilmektedir. Bir yerin muhafaza edilebilmesi çok önemli ise bu durumda iç içe uygulamaların da gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu tür kullanım şeklinde kullanılan yerin özelliklerine göre geçiş sistemleri de özelleştirilebilmektedir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan genişlik ve büyüklükte birden fazla ürün üretimi ve montajı yapılabilmektedir.

Hermetik Fotoselli Kapı Çalışma Mantığı

Bir motor yardımı ile kayar kapıların açılıp kapanması mantığı üzerine kuruludur. Aynı zamanda otomatik giriş sistemleri ya da kontrollü giriş sistemleri ile de hermetik fotoselli sistemler tasarlanabilmektedir. Bunun yanı sıra acil durumlarda açılabilme, alarm durumunda açılabilme, elektrik kesildiğinde manuel açılabilme özellikleri de önemlidir.

Hermetik fotoselli sistemler genel olarak bilgisayar üzerinden kontrol edilerek sistemin işleyişi kontrol edilebilmektedir. Bilgisayar ile açılma hızı ya da açılma açısı gibi değişkenleri ayarlamak ya da giriş çıkışları kontrol edebilmek mümkündür. Kurulum aşamasından sonra gerekli testler yapılarak sistemin tam olarak çalışıp çalışmadığı hakkında fikir edinmek mümkündür.

Hermetik Fotoselli Kapı Artıları

Hermetik fotoselli kapıların birden fazla faydası bulunmaktadır. Örneğin kritik ameliyatlar öncesinde ihtiyaç duyulan hijyen şartları hermetik fotoselli kapılar ile mümkün olabilmektedir. Gıda güvenliğinin sağlanması ya da gıda laboratuvar ortamında gereken hijyenin ve hava koşullarının oluşturulması aşamasında çok fazla yarar sağlamaktadır. Güvenlik gerektiren yerlerde kart ile giriş ya da şifre ile giriş yapılarak sistemin tam olarak çalışması mümkün olur.

Ses kayıt stüdyolarında ses geçirmeme özelliğinin sağlanabilmesi için hermetik fotoselli kapı modelleri tercih edilmektedir. Ülkemizde ihtiyaç duyulan birçok noktaya bu sistemler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra gaz tesislerinde gazdan etkilenmeyen ürünlerin tasarlanmasında ya da bazı bilimsel araştırmaların