Hermetik Kapı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hermetik kapıları genel olarak izolasyon ihtiyacı olan yerlerde tercih edilen kapı modelleridir. Bu kapıların kullanılmasında ana amaç kullanılacak alanın dış ortam şartlarından izole edilmesidir. Bu tür yerler genellikle hastane ya da laboratuvar olabileceği gibi ses odalarında da ses kaydı için de tercih edilebilmektedir. Genellikle ülkemizde farklı alanlarda uygulanabilmektedir.

Hermetik kapı fiyatları tercih edilen genişlik ve niteliklere göre değişmektedir. Firmalar tarafından birden fazla fiyatlandırma yapılabilmekle birlikte ülkemizde hermetik kapı fiyatları istenilen özelliklerin yerine getirilmiş olma şartına göre de değişebilir. Bazı yerlerde tam izolasyon istenirken bazı yerlerde yarı izolasyon tercih edilir. Bu tür uygulamalarda fiyatlandırmalar da farklılaşmaktadır.

Hermetik Kapı Ölçüleri

Hermetik kapı ölçüleri değişebilmektedir. Değişen yerlerin ihtiyaç duyduğu kapı çeşitleri ve ebatları birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra tek kanatlı ya da çift kanatlı olmasına göre ölçüler değişebilmektedir. Genellikle ölçüler boy olarak 2500 milimetreye kadar çıkabilmektedir. Genişlik olarak ise bir kanadın açıklığı 1200 milimetre olabilmektedir. 

Hermetik sistemlerin duvar boşlukları ise genellikle 100 milimetre civarında hesaplanmaktadır. Aynı zamanda motorların da gizlenebilmesi için pay ayrılması gerekmektedir. Ameliyathane gibi önemli yerlerde kapı kalınlığı da önem arz etmektedir. Bu tür önemli yerlerde 40 milimetre kalınlığında kapılar tercih edilmektedir. Kapıların tabandan tavana olması önemlidir. Çünkü ancak bu şekilde tam koruma sağlanabilmektedir.

Hermetik Kapı Adeti

Hermetik kapıların adeti ya da miktarı müşterilerin beklentileri dâhilinde belirlenmektedir. İç içe uygulamalarda birden fazla hermetik kapının uygulandığı da görülmektedir. Bunların yanı sıra hermetik kapıların farklı yerlerde kullanımı ile birden fazla yerin izole edilmesi mümkündür. Farklı boyutlarda yapılan izolasyon çalışmaları için de tercih edilen hermetik kapı modelleri müşterilerin beklentilerini karşılayacak seviyededir.

Günümüzde adet dışında sızdırmazlık garantisi veren ürünlerin tercih edildiği görülmektedir. Aynı zamanda bu ürünlerin tercihinde kapının sabit ve hareketli kısımlarına göre de tercihler yapılabilmektedir. Tek parça hareketli ya da sabit sistemlerin yanı sıra çift parça hareketli ya da sabit sistemler mevcuttur. Müşterilerin hangisine ihtiyaçları olduğuna karar vererek satın alma yapmaları mümkündür.

Hermetik Kapı Sistemlerinin Yapısı ve İşleyişi

Hermetik kapı sistemleri genellikle pürüzsüz ve toz tutmayan alüminyum levhalar üzerine oturtulmaktadır. Aynı zamanda hermetik kapıların tam olarak sistemi izole edebilmesi için alt ve üst kısımlarına gereken izolasyon malzemesi eklenmektedir. Çalışma prensibi olarak hareketi sağlayan DC motorların gerekli hareketi istenilen zamanda ve istenilen şartlarda gerçekleştirilmesi sağlanır.

Bu sistemler aynı zamanda bilgisayar ile kontrol edilerek de sistemin kimi özellikleri kontrol altına alınmaktadır. Örneğin kapının açılma hızı ya da açılma açısı, frenleme sistemlerinin özellikleri ve fotosellerin çalışma şartları da bilgisayar üzerinde gerçekleştirilerek hassas ayar verilebilmektedir. Bu sistemlerin elektrik kesintilerinde manuel olarak kullanılması mümkündür. Acil durumlar için de aranan özellikler sağlanabilmektedir.