Hermetik Menteşeli Kapı Nedir?

Hermetik kapı modelleri ile önemli yerlerde sızdırmazlık sağlamak mümkündür. Genellikle sağlık merkezlerinde hastanın en ufak enfeksiyon kapması durumunda hayatının riske girmesi nedeni ile hermetik kapı modelleri kullanılabilmektedir. Hermetik menteşeli kapı modelleri aynı zamanda tiyatro gibi ses yalıtımının tam olması gereken yerlerde de tercih edilmektedir. Bunun yanında gaz sızdırmazlığı sağlanması için de tercih edilen bir üründür.

Bu kapı modelleri ses, ısı, nem gibi unsurları geçirmeme özelliklerinin yanı sıra toz tutmama özellikleri ile de öne çıkar. Genellikle alüminyum profiller üzerine oturtulan bu modellerin sağlam ve hijyenik olması sağlanabilmektedir. Farklı kalınlıkta duvarlara monte edilebilmesi açısından özel olarak üretilmektedir.

Hermetik Menteşeli Kapı Ölçüleri

Hermetik menteşeli kapı ölçüleri konumlandığı yere göre değişmektedir.  Tek kanat ve çift kanatlı modellerin de ebatları birbirinden farklıdır. Ölçülendirmede duvar boşluğu için de bir miktar boşluk bırakılmaktadır. Tek kanatlı modellerde 1000, 1100, 1200 gibi duvar boşluğu bırakılmaktadır. Ölçü olarak 2140 – 2500, 2150 – 2500 en çok tercih edilen tek kapı hermetik menteşeli kapı modelleri arasında yer almaktadır.

Çift kapılı modellerde ise farklı ölçüler geçerlidir. Çift kanat için 2000, 2200, 2400 duvar boşluğu uygulaması hermetik menteşeli kapı modellerinde tercih edilmektedir. Genişlik olarak her kanatın genişliği 2150 ile 2500 milimetre arasında değişmektedir. Açılma genişliği 1200 mm açılma yüksekliği ise 2500 milimetreye kadar olabilmektedir. 

Hermetik Menteşeli Kapı Adetleri

Adet olarak bu ürünlerin birden fazla kullanıldığı yerler bulunmaktadır. Örneğin çok fazla tercih edilen yerlerde sızdırmazlık garantisi için bu ürünler tercih edilmektedir. iç içe uygulama yapılarak tercih edilen yerlerde kullanılmaktadır. Günümüzde aynı yapı içerisinde birden fazla yerde sızdırmazlık olduğunda birden fazla ürün siparişi verilebilmektedir.

 Kapı adedi yanında kapı ağırlığı açık kalma süreleri gibi özellikleri de hermetik menteşeli kapı modellerinde önemlidir. Kartla açılan ya da şifre ile açılan modellerde bulunmaktadır. Kapı ağırlığı 250 kg kadar olabilmektedir. Elektrik kesildiğinde manuel olarak açılabilme özelliği istenilen bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra fotoseller yardımı ile kimsenin kapı arasında kalmaması sağlanabilmektedir.

Hermetik Menteşeli Kapı Özellikleri

Hermetik menteşeli kapıların birçok farklı özelliği bulunmaktadır.  Bu ürünler genellikle 230 V ile çalışmaktadırlar. Aynı zamanda elektrik kesintilerine karşı gereken tertibat da bulunmaktadır. Genellikle bu ürünler çok fonksiyonludur. Tek taraflı açılma, kış ayarlaması, hafif açık yapma, otomatik açılma, acil açılma, gece kilidi ve alarm gibi çeşitli fonksiyonları bulunmaktadır.

Genellikle bilgisayar ile kontrol edilen bu sistemlerde aynı zamanda frenleme mekanizmaları da ön plana çıkmaktadır. Bilgisayar yardımı ile açılma açısı ya da açılma hızı gibi fonksiyonlar ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda otomatik frenleme sayesinde hızlıdan yavaşa yumuşak bir geçiş sağlanabilmektedir. Bilgisayarlı kontrol sayesinde çeşitli fonksiyonların ayarlanabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Hermetik Menteşeli Kapı Avantajları

Hermetik kapı modelleri sayesinde müşterilerin ihtiyaç duyduğu izolasyon mümkün olabilmektedir. Bunun yanı sıra hermetik kapı modelleri hijyen şartlarını yerine getirmede de önemli bir rol üstlenir. Yine güvenlik amacı için de tercih edilen bir üründür. Çeşitli gazlar ile ya da yanıcı maddeler ile çalışılan alanlarda içeriye gaz girişi olmaması ya da içeriden gaz çıkışı olmaması için hermetik menteşeli kapı modelleri sıklıkla kullanılabilmektedir.

Ülkemizde bunların yanı sıra gıda güvenliği için de tercih edilen bir üründür. Gıdaların nem ya da rutubet gibi dış ortam şartlarından etkilenmemesi ve gıda laboratuvarlarında gereken izolasyonun sağlanabilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde özel sektörde ya da kamu kurumlarında hermetik menteşeli kapı modelleri bu tür nedenlerle tercih edilmektedir.