Tam Hermetik Kapı Nedir?

Hermetik kapılar sızdırmazlık gerektiren yerlerde su hava gibi unsurların geçişini engellemek için kullanılan kapı modelidir. Otomatik kapılardan farklı olarak hermetik kapıların temel mantığı iki ortam arasında tam izolasyon sağlamasıdır. Özellikle günümüzde hastanelerde ve çeşitli özel kurumlarda tercih edilen bir kapı modelidir. Farklı yerlerde kullanımı mümkündür.

Havadan ve nemden korunmak istenen yerlerin kapılarında tam yalıtım yapmak için tercih edilen bu kapı modeli aynı zamanda ilaç sanayiinde ve gıda sektöründe kullanılmaktadır. Tek kanatlı olarak ya da çift kanatlı olarak üretildiği görülmektedir.  Malzeme olarak genellikle alüminyum tercih edilir. Alüminyum toz tutmaması ve iyi izolasyon özellikleri ile ön plana çıkan bir malzemedir.

Tam Hermetik Kapı Ölçüleri

Tam hermetik kapı ölçüleri değişkenlik göstermektedir. 900 milimetre ile 2000 milimetre arasında değişmektedir. Genellikle sağdan açılan hermetik kapı modelleri sıklıkla kullanılmaktadır. Taşıma kapasitesi olarak tek kanatlı modellerde 200 kg taşıma kapasitesi bulunmakta iken 360 kg çift kanatlı modellerde kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra mekanizma ebatları da genellikle 180 milimetre ile 215 milimetre arasında değişmektedir.  Çalışma ortamı olarak -20 derece ile +60 derece arasında değişmektedir. Ortalama olarak 50W ile 180W arasında değişen güç ihtiyacı olmaktadır. Ebatları değişmekle birlikte genellikle sessiz çalışma ve maksimum güvenlik öne çıkmaktadır. Her kanat için 3 tane taşıyıcı mekanizma bulunmaktadır.

Tam Hermetik Kapı Adet

Tam hermetik kapıların ihtiyaç duyulan yerlere tek kapılı ya da çift kapılı olarak tasarımları yapılmaktadır. Genellikle DC motor ile çalışan mekanizmalar ile yüksek performanslı işler için tercih edilir. Gıda firmalarında, laboratuvarlarda ve sağlık merkezlerinde tercih edilen bir ürün olarak hijyen ve sızdırmazlık amacı ile istenilen adette uygulanabilmektedir.

Adet olarak istenilen miktarda kullanabilmek mümkündür. Firmaların ihtiyaç duydukları sayıda üretiminin ve montajının yapılabilmesi mümkündür. Günümüzde iç içe uygulamaları da görülmektedir. Maksimum sızdırmazlık gerektiren yerlerde iç içe birden fazla adet hermetik kapı uygulaması ile izolasyon gerçekleştirilmektedir. Alüminyum dışında cam, ahşap gibi farklı malzemelerden de üretilebilmektedir. Farklı yerler için farklı malzeme ile üretimi mümkündür.

Tam Hermetik Kapı Avantajları

Tam hermetik kapılar sağladığı avantajlar ile birçok işletmenin problemlerini çözümlemektedir. Örneğin sağlık kuruluşlarında yeni doğanların ya da kritik ameliyatı olanların enfeksiyon kapmaması için tem hermetik kapılar ile koruma sağlanmaktadır. Bunun yanında gıda güvenliğinde gıdaların mikroorganizmalar ile temas etmemesi ve ideal oda sıcaklık ve nem değerlerinin sağlanabilmesi için hermetik kapı modelleri tercih edilmektedir.

Hermetik kapı modelleri aynı zamanda laboratuvarlarda da tercih edilmektedir. laboratuvar ortamının dış ortamdan etkilenmemesi, bunun yanında laboratuvar ortamında bulunan ve üzerinde çalışılan mikro organizmaların ve mikroskobik canlıların ortamın dışına taşınmaması için de üstün sızdırmazlık sağlayan hermetik kapı modelleri tercih edilmektedir.